Destek

Sürekli müşteri destek birimimize dönmek yerine, Smartlanguage kullanıcılarından gelen aşağıdaki en sık sorulan sorulara bakınız. Burada sorunlarınıza çözüm bulacaksınız.


Tek uygulamaları satın almak mümkün değildir, ancak ücretsiz ve yükümlülük olmaksızın uygulamanın nasıl çalıştığını deneyip ve ne içerdiğini öğrenebilisiniz. Daha sonra doğrudan bu ücretsiz uygulamadan tek dersleri
Hayır. Uygulama içinde, her ders kendi fiyati ile ve komple paketinin cari fiyatı ile yazılıdır. Her kullanıcı, tek dersi mi yoksa ekonomik olarak avantajlı tam Seyahat diyalogları paketini mi satın almak istiyor karar vermelidir. Komple paket fiyatı daha önce satın alınan tek dil fiyatından etkilenmez.
Evet. IPad’inize uygulamayı yükleyin ve uygulama için Ayarlama içinde Servis işlemleri bölümünde Satın alınan dersin geriye yüklenmesi öğesinin üzerine tıklayın. IPhone’da satın almak için kullanılan aynı Apple kimliği gereklidir.
Uygulama için Ayarlama içinde Servis işlemleri bölümünde Satın alınan dersin geriye yüklenmesi öğesinin üzerine tıklayın Bu, satın almakta daha önce kullanılan aynı Apple kimliğini gerektirir.

Müşteri destek birimimiz ile iletişime geçmek istediğiniz durumda, doğrudan iSmartLanguage uygulaması içinden e-posta gönderiniz (Hakkında – Destek). Bunun mümkün olmaması halinde, aşağıdaki formu kullanabilirsiniz:

Gönder